KOTAN OZORKÓW

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej pod nazwą Klub Piłkarski Kotan Ozorków zostało założone 1 czerwca 2006 roku przez pracowników, absolwentów programu terapeutycznego oraz pensjonariuszy Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego Monar w Łodzi. Od kliku lat w łódzkim ośrodku przy ul. Tuszyńskiej piłka nożna była dominującą dyscypliną sportu uprawianą przez pacjentów.

W kilkunastoletniej historii placówki pojawiało się wiele osób, które zanim sięgnęły po narkotyki, uprawiały sport - często na ligowym poziomie. Podczas pobytu w Ośrodku postanawiały wrócić do wyczynowego uprawiania sportu wznawiając treningi w łódzkich klubach sportowych. Piłkarska drużyna łódzkiego Monaru była bardzo często zapraszana na turnieje organizowane przez inne ośrodki w całej Polsce. Przeważnie zajmowaliśmy wysokie miejsca. Intensywny rozwój sportowy podopiecznych placówki rozpoczął się wraz z pojawieniem się w kadrze merytorycznej Adama Rosiaka, piłkarskiego wychowanka olsztyńskiego Stomilu. Treningi piłkarskie stały się wówczas jednym z głównych elementów codziennego życia pacjentów.

W roku 2004, po dwuletniej przygodzie z Radiem UWM FM oraz Wydziałem Teologii Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie w Łodzi pojawił się Arek Lewandowski, który nawiązał współpracę z Klubem Piłkarskim Victoria Łódź. Kiedy jako ośrodek rozpoczynaliśmy piłkarską koalicję z Victorią, klub był w nędznej kondycji, zajmując w sezonie 2003/2004 przedostatnie miejsce w tabeli grupy 1 Klasy B. Po uzupełnieniu składu monarowską ekipą następny sezon Victoria ukończyła na 4 miejscu (ex aequo z Sazanem Pęczniew), a przed kolejnym sezonem Victoria zaczyna być wymieniana jako jeden z głównych kandydatów do awansu. W wyniku sprzecznych interesów Klubu i Ośrodka współpraca dobiegła końca.

W roku 2005 dostaliśmy od Marka Dobrowolskiego - Kierownika Ośrodka Pomocy Wzajemnie Potrzebni MONAR-MARKOT, propozycję otwarcia filii placówki w Ozorkowie. Nie wahaliśmy się ani chwili, gdyż zainteresowanych terapią młodych ludzi jest było coraz więcej, a miejsca w naszym domu na Tuszyńskiej robiło się analogicznie coraz mniej. Planowane otwarcie filii w Ozorkowie niosło za sobą wiele nowych pomysłów, m.in. zrealizowanie jednego z marzeń Piotra Adamiaka o sportowym profilu placówki. Z inicjatywy Arka zapadła decyzja o rozpoczęciu przygotowań do założenia własnego klubu piłkarskiego, w którym głównie grać będą osoby związane z ośrodkami Monar w województwie łódzkim. Klub nazwaliśmy KOTAN, chcąc w ten sposób oddać cześć znakomitemu człowiekowi, naszemu przyjacielowi, współzałożycielowi i wieloletniemu liderowi Stowarzyszenia Monar - Markowi Kotańskiemu.

Jego wizerunek w herbie klubowym (zaprojektowanym przez Panią Elżbietę Klemencką) przypomina nam o wartościach, których uczył nas swoim życiem i działalnością Marek, a które pozwalają nam dzisiaj cieszyć się pełnią życia. Klub został zarejestrowany w zgierskim Starostwie Powiatowym. Jesteśmy członkami Polskiego Związku Piłki Nożnej, co daje nam prawo brania udziału w rozgrywkach ligowych i pucharowych organizowanych przez Łódzki Związek Piłki Nożnej.

Klub w sezonie 2006/07 zadebiutował w rozgrywkach prowadzonych przez Łódzki Związek Piłki Nożnej w najniższej ligowej klasie rozgrywkowej (Klasa „B”) oraz w Pucharze Polski na terenie okręgu łódzkiego.

Wynik nie jest dla nas sprawą pierwszego formatu, jednak nasz wysiłek w treningi nieustannie procentuje także progresem sportowym, czego wynikiem jest Mistrzostwo Klasy „B” w sezonie 2007/08 i awans do wyższej klasy rozgrywkowej, a także utworzenie sekcji juniorów i znaczna poprawa stylu gry młodzieżowej drużyny w czasie zaledwie 6 miesięcy. Natomiast w sezonie 2009/2010 z nadmiaru piłkarzy postanowiliśmy stworzyć jeszcze jedną sekcję seniorską, która rozpoczęła swoje zmagania w gr. III „B” klasy. Dodatkowo w tym roku rozpoczęliśmy tworzenie sekcji dziewcząt.

Klub przez cały okres swojego istnienia rozwija się w szybkim tempie. Świadectwem tego są wyniki, zatrudnianie nowych trenerów, ale również szkolenie starej kadry, ponadto co roku organizowane są obozy piłkarskie w okresie letnim i zimowym. Do Kotana przybywa coraz więcej młodych ludzi mieszkających w Ozorkowie, budżet drużyny, oraz sytuacja w której jesteśmy bez boiska do trenowania, ogranicza powstawanie nowych sekcji. Oprócz krzewienia kultury sportowej, nasza drużyna i niosące wraz z nią idee pełni funkcję profilaktyczną, dla często zagubionej młodzieży. Strategia działania Klubu Piłkarskiego Kotan Ozorków w sezonie 2010/2011, oraz w przyszłości obejmuje udział w rozgrywkach ligowych męskiej sekcji piłki nożnej seniorów w Klasie A (ta sekcja swoje treningi, oraz mecze rozgrywa w całości w Łodzi) i w Klasie B, oraz przygotowywanie do występów ligowych w kolejnym sezonie żeńskiej sekcji piłki nożnej, oraz juniorów. Jesteśmy nastawieni na rzetelną i systematyczną pracę na rzecz młodzieży uczestniczącej w zajęciach sportowych organizowanych przez Klub, zachęcamy ją do podnoszenia swoich umiejętności i podjęcie walki o ambitne cele.

Cykl zajęć realizowanych przez Klub jest starannie przygotowany przez animatorów zajęć sportowych, trenera drugiej kategorii Jacka Walczyka, Prezesa Klubu, oraz Instruktora Piłki Nożnej Adama Rosiaka, który swoje doświadczenie gromadził w takim klubie jak Stomil Olsztyn, Damiana Grudziela, studenta Kierunku Wychowanie Fizyczne, byłego piłkarza m.in. Zagłębia Sosnowiec oraz Startu Łódź, czy też Vice-Prezesa Klubu i instruktora sportu Michała Przybysza. Oprócz elementów kultury fizycznej w Klubie kładziony jest nacisk na profilaktykę i postrehabilitację uzależnień, wyrównanie szans na poziomie sportowym jak i społecznym celem zapobiegania patologiom. Prace trenerskie wspierane są przez zespół specjalistów terapii uzależnień z Ośrodka Rehabilitacyjno – Readapcyjnego „MONAR”, z którym Klub współpracuje.

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej KP Kotan Ozorków jest otwarte na współpracę z innymi instytucjami i osobami, które utożsamiają się ideą życia w trzeźwości, stawiają na własny rozwój oraz poprawę środowiska, w którym żyją, zatem umożliwia współuczestnictwo w życiu Klubu każdej osobie deklarującej abstynencję od środków zmieniających świadomość oraz chęć angażowania się w podejmowane przez stowarzyszenie działań.

Odstępując od konwencjonalnych metod organizowania spotkań z młodzieżą w szkołach poprzez takie działania pragniemy pomóc zorganizować młodym ludziom czas wolny, zachęcać ich do kreowania swojego życia i realizowania ambicji, sprowokować kontakt w relacji uczeń-nauczyciel, czy uczeń-wychowawca.


SPONSOR STRATEGICZNY
PARTNER GŁÓWNY
SPONSOR TECHNICZNY
PATRON MEDIALNY


Copyright © Kotan Ozorków Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie bez zgody autorów zabronione.
Projekt i wykonanie Centrum Reklamy AD MEDIA CENTER